اخبار بیمه / شناسه خبر: 80717 / تاریخ انتشار : 1400/9/23 15:08
|

بیمه دانا: آتش سوزی عمدی بود/ شرکت خسارت دیده: بهانه‌تراشی بیمه برای شانه خالی کردن از وظایف

در حالی که عضو هیات مدیره بیمه دانا می‌گوید، گزارش ارائه شده از غیر طبیعی بودن و عمدی بودن آتش سوزی برای شفاف‌سازی در کدال است، اما در گزارشی از سوی شرکت خسارت‌دیده از آتش‌سوزی اعلام شد...

بیمه ای ها /در ۲۸ مهرماه سال جاری طی آتش‌سوزی که در یک کارخانه بسته بندی مواد غذایی در زرندیه استان مرکزی روی داد، بخشی از خط تولید بسته‌بندی محصولاتی مانند برنج و چای دچار حریق شده و خسارت زیادی وارد شد. بعد از آن محمد مختاریانی مدیر عامل شرکت طبیعت سبز پارس کهن در ۲۳ آبان ۱۴۰۰ اعلام کرد، با وجود اینکه حدود یک ماه از آتش سوزی کارخانه طبیعت می‌گذرد، اما هیچ یک از دولتمردان برای کمک به حفظ تولید و اشتغال ۳ هزار نفر در این کارخانه حتی دلجویی نکردند. بیمه تاکنون خسارتی پرداخت نکرده و دولت برای حفظ اشتغال در این کارخانه باید ورود کند که در آن زمان مسأله را با فرامرز خجیر عضو هیات مدیره بیمه دانا در میان گذاشتیم که وی هم پاسخ داد فرایند رسیدگی و بررسی علت آتش‌سوزی در دست بررسی است و به زودی اعلام می‌شود.

بعد از آن در تاریخ ۲۰ آذر ماه سال جاری شرکت بیمه به عنوان یک شرکت بورسی در نامه‌ای با امضای ابراهیم کاردگر مدیر عامل این شرکت، برای شفاف‌سازی در سامانه اطلاعات ناشران بورسی، کدال اعلام کرد، «آتش‌سوزی در شرکت طبیعت، «غیرطبیعی و عمدی» بوده است، لذا با توجه به مفاد بیمه‌نامه و شرایط قرارداد، اظهار نظر در خصوص میزان پرداخت یا عدم پرداخت خسارت، موکول به رسیدگی و بررسی خواهد بود».

امروز جوابیه‌ای از سوی شرکت طبیعت ارسال شده است که در آن اعلام شده شرکت بیمه دانا با بهانه‌تراشی از زیر بار وظایف خود شانه خالی می‌کند و باید به تعهدات قانونی خود عمل کند. همچنین این شرکت از بیمه مرکزی خواسته است نسبت به این مسأله ورود پیدا کند.

خبرنگار فارس دوباره با فرامرز خجیر عضو هیات مدیره بیمه دانا و مسئول پرونده تماس گرفت که وی نیز گفت: ما کار بیمه‌گری خود را می‌کنیم و وارد فضای تبلیغاتی نمی‌شویم. ما به عنوان یک شرکت بورسی باید شفاف‌سازی کنیم و برای شفاف‌سازی به بورس نامه دادیم و این وظیفه ما به عنوان یک شرکت بورسی است که افشای اطلاعات انجام دهیم، اما گزارش کامل واقعه آتش‌سوزی را که در کدال اعلام نمی‌کنیم.


 

عضو هیات مدیره بیمه در مورد اینکه آقای کاردگر در نامه شفاف‌سازی کدال از یک طرف اعلام کرده بود واقعه آتش‌سوزی غیرطبیعی و عمدی است و از یک طرف گفته بود، در دست بررسی کارشناسی قرار دارد، گفت: همان طور که در نامه اعلام شده است حادثه عمدی بوده و فرایند رسیدگی کارشناسی ادامه دارد. در ادامه باید قوه قضائیه بگوید که عامل آتش‌سوزی خودش بوده یا فرد دیگری بوده است و شرکت یادشده از نظر قانونی فرار رو به جلو انجام می‌دهد.

وی همچنین گفت: قانون می‌گوید اگر حادثه عمدی توسط خود فرد باشد، خسارتی تعلق نمی‌گیرد، اما اگر توسط دیگری باشد خسارت تعلق می‌گیرد.

در ادامه پاسخ شرکت «طبیعت» به بیمه دانا آمده است: بیمه دانا به جای فرافکنی، به تعهدات قانونی خود عمل کند، اما با بهانه تراشی از زیر بار وظایف خود شانه خالی می‌کند.

 شرکت طبیعت سبز پارس کهن در پاسخ به نامه شرکت بیمه دانا که پس از گذشت دو ماه، علت حادثه آتش سوزی در مهرماه ۱۴۰۰ را غیر طبیعی و عامدانه اعلام کرد، با انتشار بیانیه‌ای پاسخ مطالب بیان شده را ارائه کرد.

متن کامل بیانیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

۲۰ آذرماه ۱۴۰۰شرکت بیمه دانا طی نامه ای عجیب و نیم خطی پس از دو ماه معطلی علت حادثه آتش سوزی شرکت طبیعت را در مورخ ۲۸ مهرماه ۱۴۰۰ غیر طبیعی و عامدانه اعلام کرد که پس از مراجعه شرکت طبیعت و درخواست متن گزارش مطروحه در موضع‌گیری شرکت بیمه دانا این گزارش را محرمانه اعلام کرد.

در این زمینه موضوعات ذیل لازم به ذکر است:

گزارش معتبر و رسمی انجام گرفته و منتشر شده در باره حادثه، گزارشی است که توسط هیات سه نفره منتخب کارشناسان دادگستری (با انتخاب مرجع قضایی) به عنوان مرجع بی طرف و ذی صلاح رسیدگی تهیه شده است که در آن به وضوح علت حادثه، غیرعمدی و اتصالی برق از سقف اعلام شده است. همچنین سازمان آتش نشانی نیز به عنوان متولی اصلی این حوزه نیز این موضوع را تایید کرده است و در گزارش ارسالی از سوی آتش نشانی به بیمه نیز همین علت ذکر شده است.

در اقدامی رو به جلو و به منظور فرار از انجام تعهدات، بیمه دانا اقدام به تهیه گزارش کارشناسی توسط فردی که توسط خود بیمه تعیین شده است که با توجه به ذی نفع بودن بیمه بدیهی است که فاقد هر گونه ارزش و وجاهت است و صرفا در راستای کمک به تعویق انداختن ایفای تعهدات شرکت بیمه دانا تهیه شده است. هر چند شایعات جدی در صنعت بیمه وجود دارد که مدیران بیمه دانا در فصل تقسیم پست ها، تمایلی به حل مساله در حال حاضر نداشته و به دنبال تعویق در تعیین تکلیف این حادثه هستند که اگر این گونه باشد، باید بدانند خداوند در جایگاه حق است و به گندم ری نخواهند رسید.

بعد از مراجعه مجموعه طبیعت برای دریافت گزارش، بیمه اعلام کرده است که این گزارش، محرمانه است و تنها در نیم خطی علت حادثه را غیرطبیعی و عامدانه اعلام کرده است. بسیار جالب است که گزارش تهیه شده توسط بیمه (هرچند فاقد وجاهت است) به مجموعه ای یک طرف قرارداد است و متضرر شده ارائه نمی شود، ولی در کمال تعجب افرادی از اصحاب رسانه به گزارش دسترسی پیدا کرده و بخش هایی از آن را نیز به مجموعه انتقال داده‌اند.

در کمال تعجب ظاهرا در بخش هایی از این گزارش به عدم همکاری لازم شرکت و عدم ارائه اطلاعات کافی در برخی موارد اشاره شده است که با توجه به اینکه هر مورد و تقاضایی که در این خصوص از سوی بیمه شده با همکاری کامل مجموعه توام بوده و با گشاده رویی تمامی اطلاعات مدنظر ارائه شده است.

در صورتی که علت وقوع حادثه از نظر بیمه دانا، آن گونه که اعلام کرده‌اند غیر طبیعی و عمدی است، باید به وضوح اعلام شود که این تعمد از سوی چه کسی است.

در هر صورت و حتی در صورت عمدی بودن حادثه توسط شخص ثالت بیمه ملزم به پرداخت تعهدات خویش نسبت به شرکت طبیعت است و بیمه باید پس از دو ماه معطلی سریعا به تعهدات خویش نسبت به شرکت طبیعت عمل کند تا چرخه تولید کشور در سال حمایت از کالای ایرانی با خللی مواجه نشود و از سوی دیگر با توجه به اینکه این هلدینگ تعداد زیادی نقطه تولیدی در سراسر کشور دارد از روشن شدن ابعاد این موضوع به شدت استقبال می‌کند و قاطعانه خواستار ارائه اسناد و مدارک است تا این شرکت بتواند با شناسایی عوامل دخیل در حادثه از حوادث آتی جلوگیری کند و عدم ارائه این اسناد به نوعی خیانت است.

تنها مساله ای که می‌تواند مانع از انجام تعهدات بیمه در این حادثه بزرگ باشد، نسبت دادن بحث عمدی بودن حادثه از سوی بیمه به مجموعه است که با توجه به فحوای بخش های درز کرده گزارش این گونه به نظر نمی رسد. اما اگر بیمه ذره ای در این خصوص نظری دارد در این صورت تقاضا داریم همین امروز با ارائه اسناد و مدارک به مراجع قضائی نسبت به شکایت از شرکت طبیعت اقدام شود، زیرا اگرچه بر اساس اسناد و مدارک شرکت متعلق به سهامدارانش است، اما این شرکت یک سرمایه ملی محسوب می شود و کسی که به خودش اجازه می دهد عامدانه این کار را انجام بدهد، بایستی به اشد مجازات محکوم شود هرچند ایجاد شبهه در خصوص خسارت عامدانه به شرکتی که در طول سال گذشته با سه شیفت کاری به صورت مداوم مشغول فعالیت بوده و طی سالهای گذشته همواره در حال پیشرفت بوده و یکی از بزرگترین شرکتهای غذایی کشور محسوب می شود به اندازه کافی مضحک است.

شرکت طبیعت با در اختیار داشتن بیش از ۳ هزار نفر نیروی فعال به کار پس از حادثه آتش سوزی دچار مشکلات فراوانی شده است که با این وجود حقوق تمامی پرسنل در این دوماه به صورت کامل پرداخت شده است، ولی مشخص نیست که با عدم حمایت های لازم از این مجموعه حفظ و پرداخت حقوق پرسنل تا چه زمانی امکان پذیر باشد.

اکنون با گذشت دو ماه از وقوع حادثه درکمال تعجب از سویی شرکت بیمه با فرافکنی به دنبال عدم ایفای تعهدات است و از سوی دیگر علیرغم پیگیری های صورت گرفته متاسفانه هیچ کمک قابل توجهی از سوی مسئولان کشوری به این شرکت صورت نگرفته است. لذا از ریاست محترم جمهور پیرو نامه نگاری متعدد صورت گرفته درخواست می شود در کنار همت ایشان برای راه اندازی مجدد واحدهای تولیدی حتی متروک که مشخص نیست سرپا می شوند، توجه ویژه ای به این مشکل مجموعه تولیدی بزرگ که سه شیفت در حال فعالیت بود نیز نمایند و با توجه اهمیت تولید و نمایش حمایت ویژه از واحدهای تولیدی، نماینده ای را برای پیگیری موضوع منصوب نمایند.

همچنین از ریاست محترم قوه قضاییه درخواست می شود که با تشکیل کمیته ای نسبت به تسریع در رسیدگی به این پرونده قبل از بیکارشدن پرسنل مجموعه اقدام نمایند.

به نظر می رسد که بیمه مرکزی نیز لازم است رأسا وارد این موضوع شوند و اجازه ندهند یک شرکت بیمه با فرافکنی و عدم ایفای تعهدات به شرکت طبیعت باعث بی آبرویی و بی اعتباری صنعت بیمه در کشور بشود که این اقدام شرکت بیمه دانا نسبت به شرکت طبیعت باعث بی اعتمادی تمامی تولیدکنندگان، تجار و مردم نسبت به بیمه خواهد بود و عدم پاسخگویی بیمه در زمان حادثه در ذهن عموم را بیش از پیش تقویت خواهد نمود.

به نظر می رسد که تمامی تجار، صنعتگران و مردم عزیز کشورمان، باید در همکاری با بیمه های غیر مسئولی مثل بیمه دانا که هزینه‌های بیمه را دریافت می کنند و در هنگام وقوع حادثه به دنبال عدم ارائه خدمات هستند، تجدید نظر نمایند./فارس

لینک کوتاه

http://bimeiha.ir/80717

کلیدواژه

بیمه دانا

بهانه‌تراشی بیمه

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها