اطلاعات وام ها / شناسه خبر: 222622 / تاریخ انتشار : 1403/3/8 16:19
|

خبرفوری از جزئیات تکلیف وام، بیمه تکمیلی و حقوق بازنشستگان

واریز حقوق و بحث همسان‌سازی، بیمه تکمیلی و وام پنج ساله از جمله مهم‌ترین اخباری بودند که از ابتدای امسال توجه بازنشستگان را به خود جلب کردند

بیمه ای ها /بازنشستگان از ابتدای امسال با انواع و اقسام اخبار اقتصادی مواجه شده‌اند که بخشی از آن‌ها اجرا و تکلیف بخشی دیگر نامعلوم است.

بازنشستگان با پایان تعطیلات نوروز پیگیر اخبار مربوط به واریز حقوق و همسان‌سازی بودند که تا کنون دست‌شان در حنا مانده. البته منابع رسمی مقصر را برنامه هفتم توسعه می‌دانند و ظاهرا وعده‌وعید‌هایی درباره افزایش حقوق تا پایان خرداد داده شده است. بیمه تکمیلی هم که حالا مسئولیت آن به بیمه ملت واگذار شده، خبر مهم دیگری است که بازنشستگان به جد در حال پرس و جو درباره آن هستند. در این باره یک فرصت سه ماهه‌ای به بازنشستگان داده شده تا با مراجعه به cspf ثبت نام خود را انجام دهند. وام پنج ساله هم نظر بسیاری از بازنشستگان را به خود جلب کرده، اما نکته‌ای که نباید فراموش کرد این است که این وام تنها مختص بازنشستگان کشوری است نه تامین اجتماعی.

جزئیات بیمه تکمیلی بازنشستگان

بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۳ بر عهده شرکت بیمه ملت گذاشته است. بازنشستگان و وظیفه‌بگیران متقاضی بیمه تکمیلی می‌توانند برای ثبت نام آنلاین «درخواست برقراری و انصراف» از یکم خرداد به مدت سه ماه تا ۳۱ مرداد ۱۴۰۳ به روال سال‌های قبل اقدام کنند. بدین ترتیب بازنشستگان می‌توانند در دوره زمانی مشخص شده وارد سامانه ثبت نام آنلاین که دو صفحه اصلی سایت اطلاع‌رسانی به نام cspf.ir و همچنین درگاه خدمات الکترونیک صندوق به آدرس eservices.cspf.ir شوند و کار‌های مربوطه را انجام دهند. بیمه ملت، به عنوان شرکت بیمه‌گر قرارداد بیمه تکمیلی بازنشستگان معرفی شده و بنابراین قراداد بازنشستگان به صورت خودکار منتقل می‌شود و همچنین مدارک و اسناد پزشکی هم مثل سال ۱۴۰۲ پرداخت خواهد شد؛ بنابراین بازنشستگان از این نظر نباید نگرانی داشته باشند.

قرارداد امسال صندوق بازنشستگی کشوری برای بیمه تکمیلی بازنشستگان با شرکت بیمه‌گر، برخلاف آنچه در ۱۲ سال گذشته مرسوم بوده از قرارداد کارمزدی یا صندوقی به سرانه‌ای تغییر کرده است. سرانه این قرارداد برای سال جاری از مبلغ ۶۷ هزار و ۵۰۰ تومان به ۱۰۷ هزار تومان برای هر نفر افزایش یافته است. در واقع کل هزینه قراداد جدید برای هر نفر ۳۵۸ هزار تومان است که ۷۰ درصد آن توسط صندوق بازنشستگی کشوری و مابقی که همان ۱۰۷ هزار و ۴۰۰ تومان است توسط خود بازنشسته پرداخت می‌شود. مبلغ سرانه از ابتدای فروردین ماه محاسبه می‌شود و در حقوق خردادماه بازنشستگان کسر خواهد شد.

بیمه ملت به‌عنوان ارائه‌دهنده بیمه تکمیلی به بازنشستگان فهرستی از نمایندگان منتخب برای دریافت و ثبت اسناد درمانی تهیه کرده است. بازنشستگان دو هفته یعنی تا تاریخ ۲۱ خرداد ماه فرصت دارند تا از ساعت هشت صبح تا ۱۴ اسناد هزینه درمانی خود را تحویل نمایندگان منتخب بدهند تا کار‌های مربوط و پرداخت خسارت انجام شود. بیمه ملت اسامی نمایندگان را در وبسایت خود قرار داده و بازنشستگان با مراجعه به آن می‌توانند از فهرست کامل این مراکز در سراسر کشور مطلع شوند و نسبت به ثبت و دریافت خدمات درمانی خود اقدام کنند. همچنین، لینک https://darman.mellatyar.app/home/damages برای دسترسی راحت‌تر بازنشستگان معرفی شده است. بدهی؛ علت اصلی تغییر یافتن طرف قراداد بیمه تکمیلی بازنشستگان عنوان شده است. ظاهرا صندوق بازنشستگی کشوری بدهی ۱۵۰۰ میلیارد تومانی خود را از شهریور ماه سال قبل به مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان به شرکت آتیه‌سازان حافظ پرداخت نکرده و همین امر موجب شده تا طرف قرار داد به بیمه ملت برای پوشش بیمه تکمیلی بازنشستگان تغییر پیدا کند./ایسنا

لینک کوتاه

http://bimeiha.ir/222622

کلیدواژه

بازنشستگی

وام خرید مسکن

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار